Propozycje zajęć dla dzieci młodszych (trzylatki i czterolatki) na dzień 26 06.2020

 

Tytuł zajęć: Bóg jest zawsze z nami

 

A. Modlitwa

Posłuchaj i zaśpiewaj piosenkę o wysokiej wierzy kościoła.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=SGSUZOnsmzQ

 

Słonko wstało już jest dzień.             - gest najpierw prawej, potem lewej ręki

Biją dzwony dzyń, dzyń, dzyń.          - gest rąk pokazujący bicie dzwonów

Dzwonek z wieży woła,                     - gest złożonych nad głową rąk( dach)

Przyjdźcie do kościoła.                      - gest rąk zapraszający lub przywołujący

Dziś niedziela święta,                        - ręce złożone do modlitwy

Każdy to pamięta.                              - palcem wskazującym w bok i na czoło

Bim - bam, dzyń, dzyń.                      - gest rąk pokazujący bicie dzwonów

Każdy to pamięta.                             - palcem wskazującym w bok i na czoło

 

B. Opowiadanie

Zapewne masz jakąś ulubioną zabawkę. Czy potrafisz powiedzieć dlaczego ci się podoba?

Posłuchaj teraz o ulubionej zabawce Zuzi.

Zuzia podobnie jak ty miała swoją ulubioną zabawkę. Była to duża lalka z warkoczykiem. Każdego dnia dziewczynka dużo czasu spędzała ze swoją lalą. Myła ją, czesała, zaplatała włosy, a nawet brała na spacer. Jednak któregoś dnia laleczka przeżyła smutną przygodę. Zuzię odwiedziła babcia. Już od dawna dziewczynka marzyła o tym spotkaniu. Babcia bardzo kochała swoją wnuczkę. Często myślała czym mogłaby ją ucieszyć. Kupiła jej piękną niespodziankę – kuchenkę zabawkową. Odtąd Zuzia bawiła się tylko nią. Dla laleczki nadszedł smutny czas. Została odłożona daleko na ostatnią półkę. Stamtąd spoglądała na dziewczynkę zmartwiona i coraz częściej myślała: Czy Zuzia jeszcze przypomni sobie o mnie? A może już na zawsze tu pozostanę? Z każda chwilą było jej coraz bardziej przykro. Minęło już wiele dni, a lalka ciągle leżała na tym samym miejscu”.

Pytania dla dziecka:

- Dlaczego lalka była smutna?

- O czym myślała coraz częściej?

Czasem podobny smutek przeżywają dzieci. Tak czuł się Stasio, gdy jego najlepszy kolega przestał się z nim bawić. Był smutny i czuł się samotny.

 

C. Wyjaśnienie prawd katechezy

Bóg, który kocha nas najbardziej chce nam powiedzieć coś miłego i ważnego.

Posłuchaj teraz:

Gdyby nawet mama zapomniała o swoim dziecku, Ja nie zapomnę o tobie. (por. Iz 49, 15b)

Jakie to ważne i radosne, że Bóg nas nigdy nie opuści, choćby nawet wszyscy inni nas opuścili. On jest naszym prawdziwym Przyjacielem.

 

D. Zastosowanie

Bóg chce, abyśmy przypominali sobie, że On jest zawsze z nami. Chce, aby nikt nie czuł się samotny lub opuszczony. Bóg jest z tobą. Jeśli chcesz być podobny do Dobrego Boga chętnie baw się zgodnie z każdym dzieckiem, które znasz. Bóg się cieszy takim dzieckiem.

 

E. Modlitwa

Podziękuj Dobremu Bogu za to, że zawsze jest z nami. Posłuchaj piosenkę i zaśpiewaj.

Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=MOU-I7N0ZP

 

Tekst piosenki

 1. Jezus kocha takie dzieci jako ja /x2
  Takie jako ja, na kolana brał.
  Jezus kocha takie dzieci jako ja.
 2. Jezus kocha takie dzieci jako ty /x2
  Takim jako ty otarł z oczu łzy.
  Jezus kocha takie dzieci jako ty.
 3. Jezus kocha takie dzieci jako my /x2
  Takie jako my obmył w swojej krwi.
  Jezus kocha takie dzieci jako my.
 4. Jezus kocha takie dzieci jako wy /x2
  Takim jako wy otwarł nieba drzwi.
  Jezus kocha takie dzieci jako wy.

 Pozdrawiam serdecznie

 

 

 

Propozycje zajęć dla pięciolatków i sześciolatków na dzień 26.06.2020

Tytuł zajęć: Uczniowie Pana Jezusa dbają o miłość w rodzinie

 

A. Modlitwa

Zdrowaś Maryjo…..

 

B. Opowiadanie

Uczniowie Pana Jezusa potrafią w każdej chwili dnia chwalić Pana Boga, bo On cieszy się, kiedy dzieci uczą się nowych rzeczy i wspólnie potrafią się bawić. Wzorem dla naśladowania jest dla nich sam Pan Jezus.

Ale czasem zdarza się, że jakieś dziecko nie słucha rodziców, sprzecza się z rodzeństwem. Podobnie było w rodzinie Zosi:

Zosia bardzo lubiła nową lalkę. Nazwała ją Zuzią i nie rozstawała się z nią na chwilę. Jej starsza siostra Kasia, zazdrościła dziewczynce tak pięknej zabawki. Pomyślała sobie, że rodzice chyba nie kochają jej tak mocno jak Zosię, bo nigdy takiej lalki od nich nie dostała. Pewnego razu kiedy Zosia jeszcze spała, Kasia postanowiła schować lalkę siostrze. Nie trudno sobie wyobrazić smutku i płaczu Zosi, po stracie jej ulubionej Zuzi. I choć lalki szukali wszyscy, nawet chora babcia, która wstała z łóżka, bo było jej żal wnuczki, Zuzia się nie odnalazła.

Po południu Kasia, która jako jedyna tego dnia, miała dobry humor i nie szukała lalki, nagle nie wytrzymała. Postanowiła poskarżyć się mamie – to ona musi wyrzucać śmieci, rozwieszać mokre pranie na sznurkach i przynosić ziemniaki z piwnicy, a nigdy nie dostała tak pięknej lalki. A Zosia nic nie robi, a ma najwspanialsze zabawki. Mama zorientowała się - czyżby Kasia miała coś wspólnego z zaginięciem Zuzi. Ale czekała aż dziewczynka przyzna się sama. Tymczasem cierpliwie tłumaczyła Kasi, że kocha ją tak samo jak Zosię. A lalka – cóż, kiedy Kasia chodziła do przedszkola, wtedy jeszcze takich ładnych zabawek nie było w sklepach. Po długiej rozmowie z mamą dziewczynka przyznała się do wszystkiego i przyniosła Zuzię. Chociaż obawiała się, że Zosia może jej już nie kochać za to co jej zrobiła. Ale młodsza dziewczynka, gdy już przytuliła lalkę z całych sił, podeszła do siostry i ku wielkiemu zdziwieniu wszystkich podarowała jej Zuzię i powiedziała – przecież bardziej kocham moją siostrę niż lalkę.

Pytania dla dziecka:

- Co przydarzyło się małej Zosi?

- Dlaczego starsza siostra schowała zabawkę?

- Co powiedziała mama do Kasi?

- Jak zachowała się Zosia, kiedy odzyskała zabawkę?

 

C. Wyjaśnienie głównych prawd katechezy

Każdy chce czuć się dobrze, być kochany w rodzinie. Aby tak było trzeba słuchać rodziców, pomagać sobie nawzajem. A jeśli zdarzy się postępować niewłaściwie – to wtedy przepraszamy za swoje postępowanie. Ten kto dba o miłość w rodzinie i jest dobry dla wszystkich w domu, jest prawdziwym uczniem Pana Jezusa. To rodzina Pana Jezusa jest dla nas najlepszym wzorem postępowania.

Przypomnij sobie jak to było w rodzinie Pana Jezusa, Maryi i Józefa. Posłuchaj jeszcze krótkiego opowiadania.

Aniołek, który patrzył na dorastającego Jezusa, nie mógł się nadziwić, że On – Syn Boży – zawsze pomaga w obowiązkach domowych i tak jak inne dzieci uczył się ze świętym Józefem modlitw i słów Pisma Świętego na pamięć. Patrząc na Świętą Rodzinę - aniołek z zachwytem opowiadał pozostałym aniołom co sam widział. Najważniejsza w życiu Świętej Rodziny była modlitwa. Jezus widział, jak Maryja i Józef z radością odmawiali codzienną modlitwę. Tak zaczynali i kończyli każdy dzień. Jezus kochał wszystkich, bo Jego serce było przepełnione Bożą miłością, dlatego zawsze był chętny do pomocy. Często można było Go zobaczyć przy studni, jak czerpał wodę i zanosił ja w dzbanach do swego domu. Był wytrwały i cierpliwy w pracy. Święty Józef też często potrzebował pomocy Jezusa. Były to drobne prace, ale ważne: przynosił deski do warsztatu, pomagał wbijać gwoździe, piłować drzewo, pomagał sprzątać. Jezus zawsze robił to chętnie i z radością. Dlatego w Świętej Rodzinie nigdy nie było kłótni, złości, gniewu. Za to była miłość, radość wzajemne pomaganie sobie i dobroć.

 

D. Modlitwa

Posłuchaj piosenki i pomódl się śpiewając ją.

 Link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=Hz3kyMVVQV0

Tekst piosenki:

Miłość, którą jest Bóg w nas,

ukaże nam drogę,

którą mamy kroczyć,

którą mamy kroczyć.

 

E. Obrazek „Moja rodzina”

Pomaluj starannie obrazek rodziny, która troszczy się o wzajemną miłość

Moja rodzina

 

F. Zadanie na wieczorna modlitwę

Podczas wieczornej modlitwy podziękuj Panu Bogu za mamę i tatę, poproś o zdrowie dla babci, dziadka i swojego rodzeństwa.

 

 Pozdrawiam serdecznie

 

 

startPoprzedni artykuł12345678910Następny artykułkoniec